fbpx

Czy mocne strony to stan umysłu, a może chwilowy hype?

Artykuły

W dzisiejszym społeczeństwie panuje prawdziwa obsesja na punkcie mocnych stron i talentów. Ale czy naprawdę warto się tym przejmować? Czy nie lepiej podążać za trendem i zgodzić się, że nie mamy talentu, a więc przestać czegokolwiek próbować? Przyjrzyjmy się prawdzie i zastanówmy się, jak nasze przekonania wpływają na poszukiwanie mocnych stron.

  • Jaką rolę pełni nastawienie?
  • Czy talent naprawdę ma znaczenie?

Nastawienie robi robotę

Ostatnimi czasy słyszymy ciągłe zachęty do odkrywania swoich mocnych stron i rozwijania talentów. Jednak nasze podejście do tego zadania może diametralnie wpłynąć na jego wynik. Czy znasz badania Dr. Carol Dweck, wykładowczyni Uniwersytety Stanforda, na temat fixed vs growth mindset?

Fixed mindset to nastawienie na stałość, czyli przekonanie, że nasze umiejętności i talenty są stałe i niezmienne, może sprawić, że zrezygnujemy z prób, gdy napotkamy trudności. 

Growth mindset to nastawienie na rozwój, zakładające że nasze umiejętności możemy rozwijać i doskonalić w miarę wysiłku i nauki.

Czy talent to tylko bajka?

Jeśli przyjmujemy fixed mindset i uznajemy, że talent to jedynie wrodzona cecha, którą mamy lub nie mamy, to może nas to zniechęcić do prób odkrywania swoich mocnych stron. Możemy uważać, że nie mamy talentu w danej dziedzinie, więc po co marnować czas na próby? Brak talentu staje się wtedy wymówką przed zajmowaniem się tematami, które z jakiegoś powodu są trudniejsze. Growth mindset, z kolei, pozwala nam spojrzeć na talent jako na punkt wyjścia, który możemy rozwijać i doskonalić przez praktykę i naukę.

Porażki i frustracje

Fixed mindset może nas zablokować w obliczu porażek i frustracji. Gdy napotykamy trudności, możemy uznać, że jesteśmy po prostu „beznadziejni” i nie mamy „naturalnego talentu”. W rezultacie przestaniemy się starać, bo przecież „nie ma sensu”. Growth mindset pozwoli nam spojrzeć na porażki jako na okazję do nauki i rozwoju. Przestaniemy się martwić, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy i zamiast tego skoncentrujemy się na doskonaleniu swoich umiejętności.

Przeciętność jako wybawienie

A może warto zrezygnować z szukania swoich mocnych stron i po prostu zaakceptować, że jesteśmy przeciętni? Fixed mindset może nas skłonić do pogodzenia się z tym, że po prostu „nie mamy talentu” i że niczego nie osiągniemy. Growth mindset da nam odwagę i determinację do dążenia do doskonałości, mimo że na początku możemy być przeciętni. Dzięki growth mindset, przekształcimy nasze „przeciętność” w okazję do rozwoju.

Czy jednak warto próbować? 

Oczywiście, że tak! Choć szukanie i praca nad rozwojem swoich mocnych stron może być uciążliwe i frustrujące, to warto starać się odkryć je dzięki growth mindset. To szansa na poznanie siebie lepiej, na rozwijanie swoich umiejętności i na osiąganie sukcesów, które przekraczają nasze oczekiwania. Growth mindset pozwala nam widzieć nasz potencjał jako elastyczny i rozwijający się, co otwiera nam drzwi do nieograniczonych możliwości.

Myślenie o tym, że jesteśmy uzdolnieni albo nie może nas zablokować w poszukiwaniu swoich mocnych stron i talentów. Uznając, że nasze umiejętności i talenty są stałe, możemy zrezygnować z prób, gdy napotkamy trudności. Z drugiej strony, możemy sięgnąć po odwagę i determinację do rozwoju i doskonalenia naszych umiejętności. Dzięki growth mindset, możemy przekształcić naszą „przeciętność” w okazję do osiągnięcia wielkich rzeczy. Odkrywanie swoich mocnych stron z perspektywy growth mindset to proces, który pozwoli nam nie tylko poznać siebie lepiej, ale także zdobyć niezliczone sukcesy na drodze do doskonałości.