fbpx

5 czy 34? Którą opcję badania talentów wybrać?

  • Jakie są opcje badania Gallupa CliftonStrengths?
  • Czym się kierować wybierając opcję badania dla siebie wybrać?
  • Czym różnią się raporty CliftonStrengths?

Badanie talentów CliftonStrengths umożliwia zdiagnozowanie 34 cech zwanych talentami. Są to naturalne, powtarzające się wzorce zachowania, odczuwania i reagowania, które mogą produktywnie wykorzystane. Gallup pracując nad wyborem cech kierował się tym, aby były one uniwersalne. To znaczy, że te same talenty CliftonStrengths mogą pojawić się u osób w różnym wieku, o różnym doświadczeniu i wykształceniu, a także bez względu na płeć, narodowość, wiarę czy rasę. To znaczy także, że nie ma jednego dobrego zestawu talentów dla lidera, sprzedawcy, architekta, czy rodzica.

Ile talentów bada CliftonStrengths?

Wykonując badanie CliftonStrengths (dawniej zwane Clifton StrengthsFinder) badane jest natężenie wszystkich 34 talentów. Dzieje się to także w sytuacji, w której wybrano badanie dominujących 5 talentów, tzw. TOP5. W tej opcji, w bazie Gallupa, są gromadzone informacje o naszym pełnym profilu i w dowolnym momencie (nawet po latach) możemy uzyskać dostęp do tych informacji. Ich widoczność dla osoby wykonującej badanie jest powiązana z zakupioną opcją kodu do badania. Kupując kod TOP5, badasz kolejność 34 talentów, ale wyświetlone dla Ciebie zostanie tylko 5 najsilniejszych. Kupując kod ALL34, tak samo badasz pełny profil, ale masz dostęp do dodatkowych informacji. Wykonując badanie TOP5, w dowolnym momencie za pomocą kodu zwanego UPGRADE można uzyskać dostęp i zobaczyć pełny profil swoich wyników, czyli ALL34. To znaczy, że można wybrać pomiędzy dwiema opcjami badania, 5 lub 34 talentów, ale w dowolnym momencie ten dostęp można rozszerzyć. Nie można jednak tego zrobić w drugą stronę, czyli ograniczyć widoczności wyników. Tylko po co to robić 😉

 

Czy warto od razu poznać pełny profil?

Jako Strengths Community rekomendujemy badanie pełnego profilu 34 talentów, bo jako konsultanci dostajemy większą ilość informacji i mniej pola do niedopowiedzeń. Szczególnie jest nam to użyteczne w pracy z zespołami i relacjami między liderem a pracownikami. Jednak dokonując wyboru opcji badania dla siebie warto rozważyć kilka kwestii.

1. Po co robię to badanie?

Jeśli robisz je z ciekawości, zrób badanie 5 talentów. Dzięki temu otrzymasz informację o swoich najsilniejszych predyspozycjach. Często te informacje o natężeniu są zaskakujące. Chodzi o to, że możesz wiedzieć, że w określony sposób reagujesz, ale nie zdawać sobie sprawy, że jest to silniejsze od innych twoich cech. Dzięki temu możesz także dostrzec to, w czym możesz przesadzać, nadmiernie reagować i skupiać uwagę. To bardzo ciekawe informacje na swój temat, z którymi można pracować latami, żeby to co najsilniejsze przekuć w mocną stronę.

Zrób pełny profil 34 talentów jeśli podejmujesz decyzję o większym dla siebie znaczeniu, np przebranżowieniu i założeniu własnej firmy, nie mając w tym zakresie żadnych doświadczeń. Dzięki temu talenty z całego profilu i na wszystkich miejscach mogą pomóc Ci zrozumieć jak powinieneś zaplanować i zrealizować swój cel. Być może dostrzeżesz potrzebę współpracy z innym w określonym zakresie, albo wręcz ustawienia swojego biznesu w taki sposób, aby dopasować go do tego, co przychodzi ci z łatwością, a co nie. 

2. Jak duże mam doświadczenie z takimi narzędziami?

Jeśli to Twoje pierwsze doświadczenie z narzędziami psychometrycznymi, to wybierz badanie TOP5. Jest tam mniej informacji do zapoznania się i analizy. Potraktuj te informacje jak wstęp do rozwijania wiedzy na swój temat. Porozmawiaj z ludźmi, które te talenty widzą w twoich działaniach. Przytłoczenie informacjami wynikającymi z pełnego profilu może sprawić, że nie będziesz wiedział co zrobić i jak praktycznie wykorzystać te informacje. Czasem mniej znaczy lepiej i tutaj ta zasada może się sprawdzić.

Jeśli wykonywałeś inne badania, typu FRIS, MBTI, czy DISC, informacje wynikające z pełnego profilu wyniosą twoją wiedzę na swój własny temat na wyższy poziom. Opisy talentów i informacje w raportach są bardzo obszerne i dają możliwość analizy pod wieloma kątami. Na szczególną uwagę zasługują spersonalizowane opisy cech, których treść jest dopasowywana z obszernej bazy Gallupa. Mimo tego, że jako konsultanci pracowaliśmy już z tysiącami osób, to nie zdarzyło nam się spotkać dwóch podobnych do siebie opisów w raportach.

3. Koszty raportów, a otrzymana wartość edukacyjna

CliftonStrengths TOP5 jest najtańszą opcją badania talentów Gallupa. Mimo tego nadal kosztuje około 100 PLN. W tej opcji otrzymujesz badanie w języku polskim (lub innym wybranym), podstawowy raport wyników po polsku oraz raport spersonalizowany po angielsku (i kilku innych, ale nie po polsku). 

W opcji badania ALL34 oprócz dodatkowego raportu pełnego profilu wyników otrzymujesz moduły edukacyjne i anglojęzyczny ebook “StrengthsFinder 2.0”. Nie są to materiały szałowej jakości rozwojowej, ale jeśli chcesz dowiedzieć się jak pracować ze swoim raportem i wynikami to pomogą uporządkować ten proces.

Wraz z zakupem kodu UPGRADE, czyli rozszerzającego wyniki z TOP5 do ALL34, także uzyskasz do nich dostęp.