Artykuły Q&A Na jakiej teorii opiera się badanie Clifton Strengths™?
Marta Bara

Marta Bara

Udostęnij

Subscribe

Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco

Narzędzie CliftonStrengths™ (dawniej zwane StrengthsFinder®), jest wynikiem ponad 30-letnich badań nad talentami i silnymi stronami oraz ich powiązaniem z osiąganymi wynikami.

Clifton Strengths jest oparty na ogólnym modelu psychologii pozytywnej. Psychologia pozytywna stanowi ramę, czy też paradygmat, obejmujący podejście do psychologii z punktu widzenia zdrowia i dobrego funkcjonowania w życiu. Tematy dotyczą optymizmu, pozytywnych emocji, elementu duchowego, szczęścia, zadowolenia, rozwoju osobistego i dobrego samopoczucia. Punkt widzenia przyjęty przez psychologię pozytywną, pojęcie silnych stron wprowadzone przez firmę Gallup oraz narzędzie Clifton Strengths™ różni się od punktu widzenia przyjętego przez inne teorie i narzędzia opracowane do pomiaru różnych konstruktów psychologicznych.

Istotne związki talentów z czynnikami modelu Wielkiej Piątki

Autorzy badania opracowali porównanie narzędzia Clifton Strengths™ z modelem Wielkiej Piątki (pięcioczynnikowym modelem osobowości autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae). Jest to jedno z najbardziej cenionych, rzetelnych i trafnych narzędzi diagnozy osobowości.
Mimo tego, że podejście przyjęte przez badaczy Gallupa i autorów modelu Wielkiej Piątki mierzą różne konstrukty na podstawie innych teorii oraz wywodzą się z innych założeń, to wyniki tego porównania wskazują, że pewne z 34 cech zwanych talentami są skorelowane z niektórymi czynnikami Wielkiej Piątki. Przykładowo:

  • sumienność (przestrzeganie zasad, uczciwość, dyscyplina) jest skorelowana z talentami Osiąganie (Achiever), Dycyplina (Discipline) i Odpowiedzialność (Responsibility),
  • ekstrawersja (poszukiwanie towarzystwa innych osób) jest skorelowana z talentami Komunikatywność (Communication) i Czar (Woo),
  • ugodowość (sympatia i inne zachowania prospołeczne) jest skorelowana z talentami Rozwijanie innych (Developer), Integrator (Includer) i Optymista (Positivity),
  • otwartość na doświadczenie (zainteresowanie nowymi doświadczeniami, pomysłami itp.) jest skorelowana z talentami Odkrywczość (Ideation), Zbieranie (Input), Intelekt (Intellection), Uczenie się (Learner) i Strateg (Strategic).

Pożywka dla sceptyków i osób uwielbiających liczb

Porównania pomiędzy Wielką Piątką, a Clifton Strengths™ były prowadzone na grupie 17 150 osób, z czego tylko 1 462 wykonywało badanie wcześniej. Pozostałe 15 688 osób wykonywało badania w zbliżonym czasie, a to znaczy, że jest mniej prawdopodobne, aby sugerowali się swoimi wcześniejszymi wynikami.

Jeśli ciekawią cię porównania badania CliftonStrengths ™ z innymi mniej i bardziej naukowo sprawdzonymi narzędziami to mogą cię zainteresować poniższe artykuły na blogu konsultantów Gallupa

Marta Bara

Marta Bara

Marta od 20 lat prowadzi praktykę na rynku rozwojowym. Kilkanaście lat swojej pracy dedykowała prowadzeniu ludzi, zespołów i ich organizacji w odkrywaniu mocnych stron. W tym czasie miała mnóstwo okazji współpracy zarówno z dużymi organizacjami, a także stat-up’ami i właścicielami biznesów. Wspiera kadrę zarządzającą w budowaniu konkurencyjnej kultury docenienia różnorodności i bazowania na ich mocnych stronach pracowników.

Od początku swojej pracy Marta szkoliła trenerów i coachów. Jest to jedna z tych rzeczy, które lubi robić najbardziej. Ilość jej doświadczeń i stale rozwijany warsztat profesjonalnych kompetencji gwarantuje, że widza i umiejętności, którymi się dzieli są aktualne i wysokiej jakości. Jest superwizorką w coachingu i warsztacie psychoedukacji, mentorką pracy na zasobach i partnerką strategiczną dla zespołów L&D oraz HR.

Marta ma specyficzne zainteresowanie praktycznością podejścia do rozwoju. Upraszcza skomplikowane procesy, aby ułatwić korzystanie z nich. To podejście zwiększa szanse na wdrożenie stałej zmiany. Dlatego Marta realizuje się tworząc narzędzia dla menedżerów, które ułatwiają codzienną pracę z rozwojem pracowników. Projektuje i dostarcza profesjonalne, bazujące na mocnych stronach rozwiązania dla biznesu, włączające opracowanie strategii i komunikacji projektu, diagnozę talentów i mocnych stron, rozwój managerów, zespołów i pracowników oraz całościowe zarządzanie projektem, co sprawia, że jest wszechstronną menedżerką projektów rozwojowych.

Marta jest członkinią Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, American Psychological Association, European Mentoring and Coaching Council, World Associacion for Positive and Transcultural Psychotherapy.

Zobacz