fbpx

Instytut Gallupa od ponad 40 lat prowadzi na całym świecie systematyczne badania nad mocnymi stronami oraz tym, w jaki sposób przyczyniają się do efektywności i sukcesu rynkowego firm. Umożliwiło to wyłonienie listy 34 talentów uniwersalnych ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, zajmowane stanowisko i branżę zawodową. Świadome wykorzystanie zaledwie kilku dominujących talentów umożliwia znaczące zwiększenie swojej wydajności w pracy każdego dnia, zarówno w realizacji celów, współpracy z innymi, podejmowaniu decyzji oraz zarządzaniu projektami i ludźmi.

Osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Czaru czerpią satysfakcję z wchodzenia w kontakt z nowymi osobami i zdobywania ich aprobaty. Z łatwością poznają i zjednują sobie nowych ludzi.

PRZEWODZISZ PRZEZ WPŁYWANIE (INFLUENCING)

Osoby, które przewodzą poprzez Wpływanie, pomagają swoim zespołom w docieraniu do szerszego grona odbiorców. Osoby obdarzone silną stroną w tej domenie promują pomysły zespołu wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Jeśli potrzebujesz osoby, która przejmie kontrolę, zabierze głos i dopilnuje, by twoja grupa została wysłuchana, szukaj kogoś z atutami w domenie Wpływania.

LIDER W ZESPOLE

TO, CO WNOSISZ DO ZESPOŁU

 • otwartość na nowe osoby
 • podejmowanie inicjatywy w nawiązywaniu kontaktów
 • sieć kontaktów społecznych
 • tworzenie sympatycznej atmosfery kontaktu

TO, CZEGO POTRZEBUJESZ OD ZESPOŁU

 • różnorodności ludzkiej
 • wyzwań związanych z wchodzeniem w kontakt z nowymi osobami
 • otwartości nowe osoby
 • chęci budowania sympatycznej atmosfery międzyludzkiej

LIDER PRZYWÓDCA

Jako lider z talentem Czar wnosisz energię w sytuacje społeczne.

 • W jaki sposób inspirujesz zespół do pracy?
  Chcesz być lubiany i z tego powodu tworzysz pozytywną atmosferę, w której ludzie mogą się poczuć dobrze. Otwierasz się na innych, a inni otwierają się na ciebie. W takim klimacie pracuje się zdecydowanie przyjemniej.
 • Jak ustalasz cele i zarządzasz zasobami zespołu?
  Sięganie po zewnętrzne zasoby, czy korzystanie z pomocy innych jest dla ciebie łatwe. Z chęcią wychodzisz do innych. Dlatego nie ma dla ciebie zasobów, do których nie jesteś w stanie dotrzeć, kwestią jest tylko to, czy uda ci się poznać i przekonać do siebie osobę, która nimi dysponuje.
 • Jak wpływasz na innych, aby działali?
  Wciągasz ludzi w działania, bo chcesz zdobyć ich uwagę. Reagujesz na innych i dostosowujesz się do nich. Odpowiadasz na ich potrzeby i oczekiwania. Ludzie mają poczucie, że są lubiani i że możesz dla nich wiele zrobić, czym chcą się odwdzięczyć. Upewnij się, że ludzie cenią cię za kompetencje i twój wkład. Inaczej będziesz dla nich sympatyczną postacią, a nie znaczącym partnerem.
 • W jaki sposób budujesz więzi i współpracę zespołową?
  Tworzysz przyjazną atmosferę zespołową. Znasz wiele osób i z każdą bez zbędnych barier nawiązujesz relację. Wiele wiesz o innych i chętnie dzielisz się pozytywnymi uwagami i pochwałami. Przyciągasz ludzi tym jaką budujesz atmosferę. Upewnij się, że na prawdę budujesz relacje ze swoimi współpracownikami, a nie płytki i nieznaczący kontakt.
 • Jak analizujesz informacje i podejmujesz decyzje strategiczne?
  Cenisz pozytywny klimat, w którym ludzie dobrze się czują. Upewnij się, że decyzje które podejmujesz nie są kierowane obawą o chwilowe pogorszenie atmosfery, ale mają istotne i merytoryczne przesłanki.

STRATEGIE DLA LIDERA

 • Inwestuj czas i uwagę w budowanie relacji. Zdobywasz znajomych, przyjaciół i fanów, gdziekolwiek nie pójdziesz. Niektóre z tych kontaktów warto będzie przekształcić w długotrwałe partnerstwa. Zadbaj, o to aby poczucie wyjątkowości kontaktu z tobą nie zamieniło się w rozczarowanie. Utrzymuj swoje zainteresowanie ludźmi, którzy się na ciebie otworzyli. Inaczej nie otwieraj ludzi zbytnio. Przemyśl, jak możesz przenieść ważne relacje na wyższy poziom.
 • Pamiętaj o ludziach i tym, czym się z tobą podzielili. Ludzie mogą dzielić się z tobą dużą ilością informacji już na pierwszym spotkaniu. Możesz się wiele dowiedzieć, ale wśród dużej ilości osób, możesz wiele zapomnieć. Opracuj swój sposób na gromadzenie i przechowywanie istotnych informacji, tak aby móc je rozbudowywać i do nich wrócić. Pamiętaj, by zachować dyskrecję. Wiele z informacji, którymi dzielą się z tobą inni mogą być poufne. Mówiąc komuś o nich możesz stracić zaufanie. Mów o innych dobrze, ale nigdy nie plotkuj.

ZASOBY

Woo: Developing Teams and Managers

Posłuchaj w jaki Twój zespół może skorzystać z talentu Czaru i stać się silniejszym, co przekłada się na lepszą wydajność, rozwój i lepszą atmosferę.

Woo: Strengths-Based Leadership

Posłuchaj fragmentu webcastu na temat używania i inwestowania w talent Czar w roli liderskiej.

Czar: Poznaj i rozwiń talent

Dowiedz się więcej na temat talentu Czar (Woo) oraz tego, jak go rozwinąć na blogu Marty Bara.


Notatka dotycząca praw autorskich

Nazwy talentów i ich definicje są chronionymi znakami towarowymi. Wykorzystano je za zgodą Gallup, Inc. Pozostałe treści w tym artykule zostały przygotowane na bazie dostępnych informacji o cechach CliftgonStrengths (dawny StrengthsFinder) oraz praktycznego doświadczenia konsultantów Strengths Community. Nie zostały zaaprobowane ani zatwierdzone przez firmę Gallup i powinny być traktowane jako opinie Strengths Community Sp. z o.o. Nie publikuj je bez naszej pisemnej zgody. Jeśli cytujesz fragmenty, to  podaj źródło i przekieruj do tej strony.