fbpx

Instytut Gallupa od ponad 40 lat prowadzi na całym świecie systematyczne badania nad mocnymi stronami oraz tym, w jaki sposób przyczyniają się do efektywności i sukcesu rynkowego firm. Umożliwiło to wyłonienie listy 34 talentów uniwersalnych ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, zajmowane stanowisko i branżę zawodową. Świadome wykorzystanie zaledwie kilku dominujących talentów umożliwia znaczące zwiększenie swojej wydajności w pracy każdego dnia, zarówno w realizacji celów, współpracy z innymi, podejmowaniu decyzji oraz zarządzaniu projektami i ludźmi.

Osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Aktywator (Activator), przyczyniają się do realizacji zadań dzięki temu, że potrafią swoje myśli obrócić w czyn. Swoje zadania chcą wykonać, a nie tylko o nich mówić.

PRZEWODZISZ PRZEZ WPŁYWANIE (INFLUENCING)

Osoby, które przewodzą poprzez Wpływanie, pomagają swoim zespołom w docieraniu do szerszego grona odbiorców. Osoby obdarzone silną stroną w tej domenie promują pomysły zespołu wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Jeśli potrzebujesz osoby, która przejmie kontrolę, zabierze głos i dopilnuje, by twoja grupa została wysłuchana, szukaj kogoś z atutami w domenie Wpływania.

LIDER W ZESPOLE

TO, CO WNOSISZ DO ZESPOŁU

 • uruchamiające poczucie pilności
 • energia i natychmiastowy pęd do projektów i grup
 • niekończąca się energia do robienia rzeczy;
 • samowyzwalacz, który szybko podejmuje działania
 • brak strachu przed braniem ryzyka

TO, CZEGO POTRZEBUJESZ OD ZESPOŁU

 • mniej dyskusji, więcej akcji
 • możliwości przekształcania pomysłów w działania
 • wolność podejmowania decyzji i wykonywania
 • przestrzeń do nauki poprzez doświadczenie

LIDER PRZYWÓDCA

Jako lider z talentem Aktywator napędzasz działania.

 • W jaki sposób inspirujesz zespół do pracy?
  Ośmielasz i popychasz innych do działania, bo tylko realne działanie umożliwia zweryfikowanie założeń i osiągnięcie sukcesu.
 • Jak ustalasz cele i zarządzasz zasobami zespołu?
  Uwielbiasz działać i widzieć realne rezultaty pracy. Może cię niecierpliwić marnowanie czasu.  Z łatwością przychodzi ci do głowy rozbicie planu działania na kroki. Nie boisz się eksperymentować i uczyć w działaniu.
 • Jak wpływasz na innych, aby działali?
  Uwielbiasz rozpoczynać nowe inicjatywy i zachęcać innych do włączania się w nie. Chętnie przejmujesz inicjatywę jeśli trzeba przełożyć pomysł na działania.
 • W jaki sposób budujesz więzi i współpracę zespołową?
  Cenisz sobie wspólną pracę. Ośmielasz innych do podjęcia działania i weryfikowania założeń w starciu z rzeczywistością. Pomagasz poczuć entuzjazm płynący z rozpoczęcia wspólnego działania.
 • Jak analizujesz informacje i podejmujesz decyzje strategiczne?
  Zbierasz informacje potrzebne do wdrożenia pomysłów i rozbicia ich na najbliższe kroki działania. Z niecierpliwością oczekujesz na działanie, gdy inni czują potrzebę dalszej analizy.

STRATEGIE DLA LIDERA

 • Działanie dla samego działania nie jest wystarczające. Szanowanie pragnień innych osób jest sposobem na okazanie szacunku. Nie popychaj ludzi w swoich własnych kierunkach. Sprawdź, czy dane działanie jest kierunkiem, który chcą wybrać? Czy są gotowi kontynuować to, co ty zaczynasz? Upewnienie ich, że jesteś naprawdę po ich stronie, a nie tylko realizujesz swoje cele, zbuduje ich zaufanie i szacunek, które pozwolą Ci przewodzić.
 • Możesz pomóc innym, zmniejszając lęk przed porażką. Uczysz się w działaniu i wierzysz w to, że rzeczy trzeba próbować i sprawdzać. Możesz zwiększać wiarę innych osób, w to, że są w stanie osiągnąć pozytywny wynik. To zmniejszenia niepokój i może silnie wspierać ich produktywność.

ZASOBY

Activator: Developing Teams and Managers

Posłuchaj w jaki Twój zespół może skorzystać z talentu Aktywatora i stać się silniejszym, co przekłada się na lepszą wydajność, rozwój i lepszą atmosferę.

Activator: Strengths-Based Leadership

Posłuchaj fragmentu webcastu na temat używania i inwestowania w talent Aktwywator w roli liderskiej.

Aktywator: Poznaj i rozwiń talent

Dowiedz się więcej na temat talentu Aktywator (Activator) oraz tego, jak go rozwinąć na blogu Marty Bara.


Notatka dotycząca praw autorskich

Nazwy talentów i ich definicje są chronionymi znakami towarowymi. Wykorzystano je za zgodą Gallup, Inc. Pozostałe treści w tym artykule zostały przygotowane na bazie dostępnych informacji o cechach CliftgonStrengths (dawny StrengthsFinder) oraz praktycznego doświadczenia konsultantów Strengths Community. Nie zostały zaaprobowane ani zatwierdzone przez firmę Gallup i powinny być traktowane jako opinie Strengths Community Sp. z o.o. Nie publikuj je bez naszej pisemnej zgody. Jeśli cytujesz fragmenty, to  podaj źródło i przekieruj do tej strony.