fbpx

Instytut Gallupa od ponad 40 lat prowadzi na całym świecie systematyczne badania nad mocnymi stronami oraz tym, w jaki sposób przyczyniają się do efektywności i sukcesu rynkowego firm. Umożliwiło to wyłonienie listy 34 talentów uniwersalnych ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, zajmowane stanowisko i branżę zawodową. Świadome wykorzystanie zaledwie kilku dominujących talentów umożliwia znaczące zwiększenie swojej wydajności w pracy każdego dnia, zarówno w realizacji celów, współpracy z innymi, podejmowaniu decyzji oraz zarządzaniu projektami i ludźmi.

Osoby, które szczególnie wyróżnia cecha Dowodzenia, są zauważalne i wywierają wpływ na innych. Potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją i podejmować decyzje.

PRZEWODZISZ PRZEZ WPŁYWANIE (INFLUENCING)

Osoby, które przewodzą poprzez Wpływanie, pomagają swoim zespołom w docieraniu do szerszego grona odbiorców. Osoby obdarzone silną stroną w tej domenie promują pomysły zespołu wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Jeśli potrzebujesz osoby, która przejmie kontrolę, zabierze głos i dopilnuje, by twoja grupa została wysłuchana, szukaj kogoś z atutami w domenie Wpływania.

LIDER W ZESPOLE

TO, CO WNOSISZ DO ZESPOŁU

 • klarowność emocjonalna
 • stanowczość
 • umiejętność rozwiązywania konfliktów i nieporozumień
 • gotowość do przejęcia dowodzenia
 • pragnienie określenia prawdy lub faktów, bez względu na konsekwencje

TO, CZEGO POTRZEBUJESZ OD ZESPOŁU

 • wyzwania i problemy do rozwiązania
 • kogoś pójdzie za mną
 • przyzwolenie na podejmowanie ryzyka
 • przestrzeń do wyrażania opinii i wpływania na innych
 • aby między ludźmi było czysto

LIDER PRZYWÓDCA

Jako lider z talentem Dowodzenie masz gotowość na przejęcie kontroli, gdy inni się wahają.

 • W jaki sposób inspirujesz zespół do pracy?
  Uwielbiasz zarządzać sytuacjami, nad którymi trudno zapanować. Dzięki temu dajesz ludziom oparcie i poczucie panowania nad sytuacją. Dzięki temu dodajesz odwagi do podejmowania się wyzwań.
 • Jak ustalasz cele i zarządzasz zasobami zespołu?
  Z łatwością wyznaczasz kierunek i podejmujesz decyzje. Robisz to szybko i pewnie. Przydzielasz pracę, przekazujesz instrukcje i polecenia dopóki nie rozprawicie się z sytuacją. Ludzie z pewnością wiedzą, czego od nich oczekujesz, a także kiedy tego nie spełniają.
 • Jak wpływasz na innych, aby działali?
  Cenisz podejmowanie wyzwań. Nie lubisz pasywności i unikania. Wypowiadasz się wprost, sygnalizując, że nawet trudne i początkowo straszne sytuacje mogą zostać kontrolowane. Możesz dodawać innym odwagi do brania spraw w swoje ręce, ale nie odbieraj im dowodzenia nad tym za co są odpowiedzialni.
 • W jaki sposób budujesz więzi i współpracę zespołową?
  Nienawidzisz unikania prawdy. Jeśli trzeba, konfrontujesz ludzi z faktami. Przez to, możesz przestraszać innych, a twój sposób komunikowania może być odbierany jako atakowanie. Pracuj nad komunikacją.
 • Jak analizujesz informacje i podejmujesz decyzje strategiczne?
  Uwielbiasz wyznaczać kierunek, w którym podążą inni. Upewnij się, że zbierzesz wszystkie informacje i uwzględnisz wszystkie perspektywy, zanim podejmiesz decyzję.

STRATEGIE DLA LIDERA

 • Odczuwasz silnie i jesteś w stanie wyrażać wielkie emocje. Rób to, co robisz naturalnie. Powiedz ludziom, jak się czujesz i dlaczego są dla ciebie ważni. Wyraź pogląd, którego inni nie odważą się wyrazić głośno. Twoja wypowiedź może przybliżyć ich do uznania, że to odczucie jest wzajemne. A nawet jeśli jeszcze nie są na to gotowi, możesz wykorzystać tę szansę na budowę istotnej relacji. Wyraz autentycznej troski, uczucia lub szacunku może być potężnym krokiem w kierunku inicjowania lub pogłębiania więzi między liderem i tymi, którzy za nim podążają.
 • Nazywasz rzeczy, takimi jakimi są. Ponieważ nazywasz rzeczy tak jak je widzisz, inni zwracają się do ciebie, gdy czują, że potrafią poradzić sobie z prawdą. Mogą poprosić innych o wsparcie, ale zwracają się do ciebie o uczciwą ocenę tego, co mogą, a czego nie mogą zrobić, oraz czego nie powinni robić. Nie bój się udzielać porad. Zapytaj ich, jak bardzo są zaangażowani w swój obecny plan. Zapytaj, czy chcą twojej szczerej opinii. Jeśli powiedzą tak, przekaż ją delikatnie, ale zgodnie z prawdą.

ZASOBY

Command: Developing Teams and Managers

Posłuchaj w jaki Twój zespół może skorzystać z talentu Dowodzenie i stać się silniejszym, co przekłada się na lepszą wydajność, rozwój i lepszą atmosferę.

Command: Strengths-Based Leadership

Posłuchaj fragmentu webcastu na temat używania i inwestowania w talent Dowdzenie w roli liderskiej.

Dowodzenie: Poznaj i rozwiń talent

Dowiedz się więcej na temat talentu Dowodzenie (Command) oraz tego, jak go rozwinąć na blogu Marty Bara.


Notatka dotycząca praw autorskich

Nazwy talentów i ich definicje są chronionymi znakami towarowymi. Wykorzystano je za zgodą Gallup, Inc. Pozostałe treści w tym artykule zostały przygotowane na bazie dostępnych informacji o cechach CliftgonStrengths (dawny StrengthsFinder) oraz praktycznego doświadczenia konsultantów Strengths Community. Nie zostały zaaprobowane ani zatwierdzone przez firmę Gallup i powinny być traktowane jako opinie Strengths Community Sp. z o.o. Nie publikuj je bez naszej pisemnej zgody. Jeśli cytujesz fragmenty, to  podaj źródło i przekieruj do tej strony.