fbpx

Talenty dla pozytywnego nastawienia

  • Pozytywne podejście zmniejsza poziom stresu i zwiększa zadowolenie z życia.
  • Optymizmu można się nauczyć.
  • Znajomość swoich talentów umożliwia wpływanie na swój nastrój i nastawienie.

Dlaczego niektórzy ludzie, gdy spotykają się z trudnościami, stają się coraz silniejsi i rozwijają się? Jedną z odpowiedzi jest to, w jaki sposób interpretują oni sytuację oraz powody swoich trudności i niepowodzeń. To, jak patrzysz na rzeczy, które wydarzają się w twoim życiu, twoje sukcesy i porażki, wpływa na twoją pewność siebie i zdolność do szybkiego podnoszenia się. Ludzie optymistyczni, nie trawią wiecznie swoich porażek i mają tendencję do dostrzegania problemów jako rzeczy do rozwiązania i możliwości doskonalenia swoich umiejętności. Czy nie fajnie byłoby tak mieć na co dzień?

Psychologia optymizmu

Wiele badań udowodniło to, że optymizm prowadzi do pozytywnych konsekwencji w życiu, a pesymizm prowadzi do stresujących wyników i wzrostu niezadowolenia (Scheier i Carver 1992, Scheier, Carver i Bridges 2001, Segerstrom, 2006).

Zgodnie z niektórymi teoriami, optymizm jest stałą cechą lub usposobieniem osobowości. I o ile rzeczywiście można zaobserwować wiele powiązań optymizmu z lepszym zdrowiem fizycznym i emocjonalnym, oraz większą odporność na radzenie sobie w życiu, to zależności te nie są jednoznaczne i nie do końca wyjaśniają to, co sprawia, że ludzie myślą pozytywnie.

Przełomem w podejściu do tematu były prace Martina Seligmana nad “wyuczoną bezradnością”. Optymizm wyjaśnił jako sposób postrzegania i interpretacji wydarzeń, a nie wbudowane cechy osobiste. Zgodnie z tym, ludzie, którzy postrzegają porażkę lub stresujące wydarzenia życiowe jako osobiste braki, są pesymistami. Optymizm, jest za to wyjaśniany przez Seligmana, jako zdolność poznawcza do zrozumienia obecnej sytuacji i pracy nad zmianą rzeczy na korzyść nas samych (Buchanan i Seligman, 1995).

Optymizmu można się nauczyć

Istnieje kilka kluczowych różnic pomiędzy tym, jak ludzie pesymistyczni i optymistyczni myślą zarówno o złych jak  i dobrych rzeczach, które im się przytrafiają (Seligman, 1991, 1998; Seligman i in., 1995). Mówiąc dokładniej, osoby optymistyczne, które doświadczają zdarzeń o charakterze porażki częściej wyjaśniają je konkretnymi, zewnętrznymi i zmiennymi czynnikami, a nie wewnętrznymi, stałymi i ogólnymi wyjaśnieniami, jak to robią osoby o pesymistycznym nastawianiu. Na przykład osoba optymistyczna prędzej wytłumaczy zerwanie związku jako czegoś co wynika ze słabego dopasowania między nią a partnerem, które jest mało prawdopodobne w jej następnym związku, ponieważ zdarzenie negatywne ogranicza się do tego konkretnego związku z daną osobą. Przeciwnie, pesymistyczna osoba w tej samej sytuacji może postrzegać zerwanie jako swoją winę, ponieważ nie była wystarczająco ładna, wystarczająco opiekuńcza lub dobra i będzie przewidywać, że taki zły wynik najprawdopodobniej wystąpi w przyszłych relacjach, ponieważ to negatywne zdarzenie może się powtórzyć, jeśli nawet znajdzie inną osobę, z którą mógłaby wejść w związek. Jeśli chodzi o wyjaśnienie udanych zdarzeń lub wyników, optymista przypisuje sukces czynnikom wewnętrznym, stabilnym i globalnym, podczas gdy pesymista wyjaśni swój sukces jako wynik zewnętrznych, zmiennych i konkretnych atrybutów. Nauka rozważania alternatywnych wyjaśnień dotyczących zdarzeń niepożądanych i wybierania tego, które jest najbardziej zmienne i specyficzne (a nie stabilne i globalne) jest kluczem do wzrostu optymizmu. Aby móc skutecznie kwestionować swoje myśli i przekonania w różnych sytuacjach, możesz znaleźć konkretne dowody na to, że twoje przekonania są błędne.

Jak korzystając z talentów, wpływać na swoje myślenie i emocje, aby łatwiej przyjąć perspektywę optymistyczną?

Wiedza na temat talentów może pomóc w zrozumieniu swoich emocji i myśli. Poznanie ich i uznanie poprawia samopoczucie i zwiększa emocjonalny dystans do trudnych sytuacji. Oczywiście nie gwarantuje tego, że problem zostanie rozwiązany pozytywnie, ale może ułatwić poradzenie sobie z nim.

Lista poniższych talentów oraz różne pomysły na to jak pozostać w dobrostanie i nie tracić nadziei pojawiały się w naszych mediach społecznościowych. Ideą naszej akcji #optymizmemGO było pokazanie jak w czasie pandemii, która nas wszystkich zaskoczyła – można skorzystać z potencjału naszych talentów do budowania bardziej optymistycznego nastawienia do życia. Dyskusje ze społecznością mocnych stron miała nam wszystkim pomagać pozostać pełnymi wiary w to, że czeka nas lepsze jutro chociaż dzisiaj jest trudno. Wpisy możesz śledzić na zamkniętej grupie Strengths Community – Społeczność mocnych stron i talentów Gallupa na FB pod hashtagiem #optymizmemGO.

Przeczytaj 34 pomysły na to, jak wykorzystać naturalną perspektywę i potrzeby talentów, do tego żeby poczuć się lepiej i kształtować swoje optymistyczne nastawienie. Potraktuj je jako inspirację, a nie drogę na skróty. Pamiętaj jednak, że używasz wskazówek na własną odpowiedzialność 😉

1. Achiever (Osiąganie)
Myśl o krótkoterminowych i długoterminowych celach. Wrzuć sobie na listę rzeczy do zrobienia codzienne rutyny, które pomogą ci skierować uwagę na to co dobre.

2. Activator (Aktywator)
Próbuj nowych sposobów na poprawę nastroju i sprawienie, że czujesz się dobrze. Uczysz się w działaniu. Eksperymentując, znajdziesz ten sposób, który dla ciebie działa.

3. Adaptability (Elastyczność)
Znajdź swoją wygodę w zmianie i dziel się z innymi swoim podejściem. Celowo wykorzystuj każdą chwilę na to, aby dbać o własny i cudzy komfort.

4. Analytical (Analityk)
Pozytywne myślenie to nie różowe okulary. Celowo szukaj informacji, które pomogą ci dostrzec jasną stronę zagadnienia. Informacje najłatwiej dostępne mogą być popularne, ale nie konieczne są pełne.

5. Arranger (Organizator)
Zarządzaj codziennym chaosem, każdego dnia i świadomie wplataj w niego elementy i aktywności, które pomogą tobie i innym poczuć się lepiej.

6. Belief (Pryncypialność)
Wracaj do swoich największych wartości i poświęcaj im czas oraz swoją uwagę. Szukaj działań, które umożliwiają ci realizację tego, co dla ciebie najważniejsze.

7. Command (Dowodzenie)
Odważnie nazywaj to, co sprawia ci trudność, albo rozbija. Zarządzaj tym, czego potrzebujesz i twórz otoczenie, które sprzyja twojemu dobremu samopoczuciu.

8. Communication (Komunikatywność)
Rozmawiaj z innymi na temat tego, co lubisz i cenisz. Świadomie kieruj swoje wypowiedzi na pozytywne rzeczy i dobieraj słowa, które to podkreślają.

9. Competition (Rywalizacja)
Stwórz wewnętrzną grę, która polega na tym, aby każdego dnia przyłapać się na pozytywnych myślach i działaniach. Zliczaj je, a jeśli brakuje ci inspiracji poszukaj kogoś, kto robi to dzisiaj lepiej niż ty i zmotywuj się, aby go przerosnąć.

10. Connectedness (Współzależność)
Pomyśl i porozmawiaj z kimś o tym, w jaki sposób twoje pozytywne działania i nastawienie wpływają na twoje otoczenie, społeczność i cały świat. Zanurz się w swojej duchowości żeby czerpać pozytywną siłę.

11. Consistency (Bezstronność)
Pomyśl czego wszystkie osoby codziennie przebywające w twoim otoczeniu potrzebują, żeby czuć się dobrze. Prawdopodobnie będziesz w stanie stworzyć takie warunki, w ramach których każdy będzie mógł się odnaleźć.

12. Context (Kontekst)
Pomyśl nad tym kiedy w swoim życiu czułeś się najlepiej. przypomnij sobie warunki okoliczności. Postaraj się je odtworzyć, albo zmodyfikować żeby celowo wprowadzić uczucia i wydarzenia powiązane z twoim dobrostanem.

13. Deliberative (Rozwaga)
Nie strasz się niepotrzebnie. Szacuj ryzyko wystąpienia niebezpieczeństw bazując na faktycznych danych, a nie Twoim poczuciu. Znając faktyczne, a nie wyobrażone ryzyko, będzie Ci łatwiej złapać wewnętrzną równowagę emocjonalną.

14. Developer (Rozwijanie Innych)
Towarzyszenie innym w nauce może być dla Ciebie mocno satysfakcjonujące. Zrób listę osób, które rozwinęły się dzięki Tobie. Wracaj do niej w trudnych momentach, żeby przypomnieć sobie o tym, jak bardzo jesteś ważnym.

15. Discipline (Dyscyplina)
Zaplanuj swój stały czas na relaks, zabawę, albo inne czynności, których potrzebujesz do odzyskania własnej równowagi i stworzenia zdrowych rutyn.

16. Empathy (Empatia)
Szukaj aktywności, które pozwalają Ci szybko poczuć to, czego potrzebujesz. Świadomie korzystaj z tego, co wpływa na Twoje samopoczucie. Włącz energiczną muzykę, jeśli potrzebujesz doładowania. Poczytaj poezję jeśli chcesz się wyciszyć.

17. Focus (Ukierunkowanie)
Stwórz dla siebie priorytetowy meta-cel, który będzie dotyczył równowagi emocjonalnej. Niech ten cel będzie dla Ciebie podpowiedzią, jak robić to, co do Ciebie należy, ale w szacunku do swojej energii i uczuć.

18. Futuristic (Wizjoner)
Myśl regularnie o swoim szczęśliwym czasie w przyszłości. Przywołuj pozytywne emocje, które będą Ci towarzyszyć, kiedy ją zrealizujesz. Rozwijaj tę wizję i smakuj pozytywne przeżycia.

19. Harmony (Zgodność)
Harmonia wewnętrzna może być Twoim silnym motywatorem. Szukaj równowagi nie tylko pomiędzy ludźmi, ale także wewnątrz siebie. Bycie w zgodzie ze sobą, może wymagać Twojej uwagi.

20. Ideation (Odkrywczość)
Poświęć czas na wymyślenie możliwych sposobów na poprawienie sobie nastroju. Stwórz listę tych rzeczy i każdego dnia, zrób z niej jedną rzecz, a na jej miejsce dopisz kolejną.

21. Includer (Integrator)
Szukaj grup i społeczności, dla których ważne są te same sprawy, co dla ciebie. Wspólnota wartości sprawi, że poczujesz się lepiej.

22. Individualization (Indywidualizacja)
Poszukaj w swoim otoczeniu osób, których usposobienie wprowadza cię w dobry nastrój. Świadomie zapraszaj ich perspektywę do swojego życia i dzwoń lub spotykaj się z nimi wtedy kiedy tego potrzebujesz.

23. Input (Zbieranie)
Szukaj nowych informacji na tematy, które cię interesują. Skup się na tych, które wprowadzają cię w dobry nastrój i sprzyjają optymistycznemu spojrzeniu na świat. Unikaj tych, których pogłębianie cię dołuje.

24. Intellection (Intelekt)
Rozważ to, czym dla ciebie jest dobrostan. Porozmawiaj o tym z innymi. Poczytaj książki na ten temat. Dotrzyj do swojego zrozumienia tego zagadnienia i korzystaj z wniosków, do których dojdziesz.

25. Learner (Uczenie się)
Naucz się wprowadzać w taki nastrój, jakiego potrzebujesz. Inteligencja emocjonalna to dziedzina, którą warto wziąć na warsztat i ćwiczyć poszczególne jej umiejętności.

26. Maximizer (Maksymalista)
Prawdopodobnie wielbisz piękno. Szukaj w swoim otoczeniu miejsc i rzeczy, które cię zachwycają swoją doskonałością. Świadomie otaczaj się nimi, bez względu na to, czy to malowidła, natura, architektura, muzyka, czy też konstrukcje mechaniczne.

27. Positivity (Optymista)
Otaczaj się pozytywnymi osobami i nie pozwalaj, aby inni cię dołowali. Jeśli czyjaś obecność sprawia, że twój nastrój się znacząco pogarsza, postaraj się ograniczyć negatywną siłę wpływu – zarządzaj ilością i intensywnością kontaktu.

28. Relator (Bliskość)
Świadomie podtrzymuj kontakt z osobami, z którymi relację cenisz. Dzwoń do nich, pisz. Wychodź jako pierwsza osoba. Czerpiesz energię z relacji i możesz po nie sięgać, kiedy tego potrzebujesz. Sposób reakcji pomoże ci także zweryfikować ich jakość.

29. Responsibility (Odpowiedzialność)
Weź odpowiedzialność za swoje dobre samopoczucie i wewnętrzną równowagę. Zobowiąż się do tego, aby co jakiś czas zrelacjonować to, jak o siebie dbasz. Wzmocni to twoje zaangażowanie w dbanie o siebie.

30. Restorative (Naprawianie)
Namierz sytuacje oraz myśli, które pogarszają Twoje samopoczucie. Poszukaj rozwiązania, które będzie pasowało do Ciebie.

31. Self Assurance (Wiara w siebie)
Pomyśl o tym, co jest dla Ciebie dobre. Upewnij się w tym, co Ci naprawdę służy, a potem pozwól sobie na podejmowanie codziennych wyborów z tą myślą w głowie.

32. Significance (Poważanie)
Zostań swoim własnym ambasadorem. Reprezentuj, to wszystko co jest dla Ciebie ważne, aby pozostać w dobrostanie.

33. Strategic (Strateg)
Poświęć czas na przemyślenie scenariuszy sytuacji, kiedy nie jesteś w swoim osobistym dobrostanie. Prześledzenie możliwego obrotu sytuacji pomoże Ci zapobiec temu, aby zignorować to, jak się czujesz.

34. Woo (Czar)
Pamiętaj o tym, aby obecność innych nie sprawiała, że Twój nastrój się pogarsza. Pamiętaj, aby ładować baterie i nie wydatkować zbyt wiele energii kosztem siebie.

Podsumowanie

Przyjmowanie optymistycznej perspektywy nie czyni nas odpornymi na stres i zmartwienia. Optymizm uczy nas, jak widzieć, co dzieje się źle, i nadal mieć nadzieję, że może być ok. Korzystajmy z tej perspektywy, tak aby nadal mieć nadzieję, ale nie przegiąć w kierunku myślenia życzeniowego.