Talenty lidera Maksymalista

Liderzy z silnym talentem Maksymalisty (Maximizer) koncentrują się na mocnych stronach, aby stymulować osobistą i grupową doskonałość. Starają się przekształcić coś silnego w coś znakomitego. Kierują uwagę swoją i innych osób na jakości. Naturalnie wolą pracować z najlepszymi i dla najlepszych. Tworzą mocne strony w grupach, umożliwiając każdej osobie robienie tego, co robi najlepiej. Ich dążenie do doskonałości może prowadzić do nowego standardu sukcesu.

Instytut Gallupa od ponad 40 lat prowadzi na całym świecie systematyczne badania nad mocnymi stronami oraz tym, w jaki sposób przyczyniają się do efektywności i sukcesu rynkowego firm. Umożliwiło to wyłonienie listy 34 talentów uniwersalnych ze względu na płeć, wiek, pochodzenie, zajmowane stanowisko i branżę zawodową. Świadome wykorzystanie zaledwie kilku dominujących talentów umożliwia znaczące zwiększenie swojej wydajności w pracy każdego dnia, zarówno w realizacji celów, współpracy z innymi, podejmowaniu decyzji oraz zarządzaniu projektami i ludźmi.

Badanie CliftonStrengths (dawniej StrengthsFinder, popularnie i niezbyt poprawnie nazywanym "test talentów Gallupa") można wykonać w języku polskim na stronie Gallup.com/CliftonStrengths.

Instruktaż do wykonania zakupu i uzupełnienia kwestionariusza znajdziesz w artykule Jak wykonać badanie CliftonStrengths?

Lider we współpracy

Domena Wpływania (Influencing)

Liderzy, którzy przewodzą poprzez Wpływanie, pomagają swoim zespołom w docieraniu do szerszego grona odbiorców. Osoby obdarzone silną stroną w tej domenie promują pomysły zespołu wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Jeśli potrzebujesz osoby, która przejmie kontrolę, zabierze głos i dopilnuje, by twoja grupa została wysłuchana, szukaj kogoś z atutami w domenie Wpływania.

Motywatory

  • poszukiwanie dźwigni efektywności i maksymalnego zwrotu z inwestycji
  • przekształcanie czegoś dobrego w doskonałe

To, co lider wnosi do zespołu

  • orientacja na jakość
  • koncentracja na mocnych stronach własnych i współpracowników
  • zaangażowanie w doskonałość
  • koncentracja na poprawie i usprawnieniach

To, czego lider potrzebuje od zespołu

  • docenianie jakości, tak jak ilości
  • możliwości skupienia się na tym, co robię najlepiej każdego dnia
  • miar doskonałości
  • możliwości przekroczenia standardów

Talent Maksymalista (Maximizer) w roli menedżera

Użyj talentu w roli menedżera

Korzystaj z potencjału pracowników. Skoncentruj się na rozwijaniu silnych stron poszczególnych członków zespołu, aby wydobyć ich pełny potencjał.
Doskonal indywidualne i zespołowe umiejętności. Wspieraj rozwijanie zdolności i umiejętności całego zespołu, aby podnosić jakość pracy i efektywność.
Stawiaj cele jakościowe. Dąż do doskonalenia wyników, nie tylko osiągnięcia minimalnych wymagań. Postaw na wyższe standardy i jakość pracy.
Inwestuj w najlepszych. Identyfikuj najbardziej utalentowanych członków zespołu i inwestuj w ich rozwój, aby wnosili coraz większą wartość dla całej organizacji.
Wspieraj postęp efektywności. Skup się na ciągłym doskonaleniu procesów, aby zwiększyć efektywność i wyniki zespołu.
Deleguj bazując na mocnych stronach członków zespołu. Zidentyfikuj obszary, w których pracownicy mogą się wykazać, i powierz im odpowiedzialność w tych dziedzinach.
Rozwijaj umiejętności analityczne. Wyznacz cel w rozwijaniu swoich umiejętności analitycznych, który umożliwi ci obiektywne podejmowanie bardziej świadomych i przemyślanych decyzji.
Stawiaj na stały wzrost. Dąż do ciągłego doskonalenia umiejętności zarówno swoich, jak i członków zespołu.
Wdrażaj najlepsze praktyki. Dzięki talentowi Maksymalista (Maximizer) identyfikuj i wdrażaj najlepsze praktyki z innych zespołów lub organizacji.
Doceniaj powodzenia i ucz się na sukcesach. Doceniaj i nagradzaj osiągnięcia zespołu, aby podtrzymać motywację i zaangażowanie.

Uważaj na wyzwania talentu

Unikaj perfekcjonizmu, aby działać efektywnie. Możesz mieć tendencję do dążenia do perfekcji, co czasami może wydłużać procesy i opóźniać podejmowanie działań.
Określ oczekiwany poziom, aby uniknąć wygórowanych wymagań. Nadmierne oczekiwania wobec siebie i zespołu mogą czasami prowadzić do frustracji i napięć.
Niedocenianie pracy nad słabościami. Skupienie się na doskonaleniu i polepszaniu może czasami prowadzić do niedoceniania różnorodności i unikania eksperymentowania z nowymi pomysłami, a także uczenia się na błędach.

Dowiedz się więcej o talencie

CliftonStrengths Maximizer Theme: Developing Teams and Managers -- Theme Thursday -- S6

Your Maximizer Talent: Making What's Great Even Better -- Theme Thursday -- S3

Using Maximizer to Influence Wellbeing | Deepak Chopra

How to Bring out Strengths in Others | Donde Plowman

The Importance of Celebrating Victories | Justin Bibb

Using Strengths to Create Hope | Robert Golob

Using Maximizer to Bring Out the Best in People | Robert Golob

Maximizer Insights: Advice from Prime Minister Robert Golob

How to Bring Out the Best in Others | Marie Royce

Leading People Through Change: Maximizer: Robert Johnson

Maximizing the Strengths of Others | DeMoine Adams

Maksymalista (Maximizer) wg Marty

Notatka dotycząca praw autorskich Gallup, Inc.

Nazwy talentów i ich definicje są chronionymi znakami towarowymi. Wykorzystano je za zgodą Gallup, Inc. Pozostałe treści w tym artykule zostały przygotowane na bazie dostępnych informacji o cechach CliftonStrengths (dawny StrengthsFinder) oraz praktycznego doświadczenia konsultantów Strengths Community. Nie zostały zaaprobowane ani zatwierdzone przez firmę Gallup i powinny być traktowane jako opinie Strengths Community Sp. z o.o. Nie publikuj ich bez naszej pisemnej zgody. Jeśli cytujesz fragmenty, podaj źródło i przekieruj do tej strony.